8 sposobów na bezpieczne zakupy świąteczne.

świąteczne

Szaleństwo świątecznych zakupów powoli się rozkręca. Niektóre sklepy mają już świąteczne dekoracje, a coraz więcej osób robi zakupy online, by wszystkie dotarły na czas.

Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali poradnik przedświątecznego cyberbezpieczeństwa.

Okres przedświąteczny to czas żniw dla cyberprzestępców. Mnóstwo ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety wielu z nas opuszcza w tym czasie czujność związana z cyberbezpieczeństwem, a przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę lub szyfrować dane użytkowników, po czym żądać okupu za przywrócenie dostępu. Nie możemy także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo nawet pieniądze z kont bankowych.

„Atakujący nie próżnują i są bardzo kreatywni. Czasem trudno się oprzeć wszystkim atrakcyjnym ofertom i nie sprawdzić chociaż jednej z nich. Cyberprzestępcy właśnie na to liczą – oczekują, że potencjalna ofiara wyśle na urlop swojego wewnętrznego krytyka i z ufnością kliknie odnośnik w spreparowanej wiadomości” – powiedział Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab Polska.

Jak się chronić

Czas wzmożonych zakupów sprzyja oszustwom i zagrożeniom, dlatego każdy użytkownik internetu powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali osiem prostych porad związanych z cyberochroną.

– Unikaj programów żądających okupu – nie otwieraj załączników pocztowych z nieznanych sklepów i regularnie rób kopię zapasową swoich danych.
– Pamiętaj o odnośnikach phishingowych – nie klikaj przypadkowych odnośników otrzymanych w wiadomościach e-mail, SMS-ach, na portalach społecznościowych lub przez komunikatory internetowe. Więcej informacji o tym, jak wykryć phishing, znajduje się w filmie

– Twórz silne hasła – łącz litery, cyfry i znaki specjalne, aby trudniej było je złamać. Więcej informacji o tym, jak skonstruować dobre hasło, znajduje się w filmie: https://youtu.be/IYac-Fu1lS4.
– Kupuj na bezpiecznych stronach – zanim zapłacisz kartą w sklepie online, zapoznaj się z opiniami o firmie, która za nim stoi.
– Unikaj kupowania przy użyciu publicznych sieci Wi-Fi – przestępcy lubią buszować w niezabezpieczonych sieciach publicznych w poszukiwaniu danych uwierzytelniających.
– Wyłącz funkcję Bluetooth, używaj sieci komórkowej – w ten sposób połączenie sieciowe Twojego smartfona będzie znacznie bezpieczniejsze.
– Blokuj podejrzane darmowe aplikacje – programy takie mogą zawierać niepożądane „gratisy”.
– Uważaj na fałszywe wiadomości żądające potwierdzenia wysyłki – mogą być przynętą cyberprzestępców, którzy liczą na szybkie kliknięcie odnośnika.

Powyższa strategia z pewnością pomoże w wielu sytuacjach, ale to na barkach użytkowników spoczywa decyzja, czy będą ją stosowali. Poza wymienionymi poradami warto także zapamiętać podstawową zasadę związaną z zakupami online i nie tylko – jeśli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, prawdopodobnie nie jest prawdziwe.

Źródło: Kaspersky Lab Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

banner